Drukowanie pliku

Polecenie

Lokalizacja

Skrót klawiszowy

Drukuj

Plik

Ctrl + P

Vectorworks umożliwia drukowanie na każdym urządzeniu wyjściowym zainstalowanym w systemie operacyjnym użytkownika. Właściwe ustawienia, mające zastosowanie podczas drukowania lub plotowania określonego pliku, zależą od ustawień strony i obszaru wydruku.

Wszystkie obiekty, warstwy i klasy widoczne w obszarze wydruku zostaną uwzględnione podczas drukowania.

Aby wydrukować pojedynczy plik, wykonaj następujące kroki:

Zaznacz polecenie.

Dostępność tych opcji jest zależna od używanej drukarki i systemu operacyjnego. Zostanie otwarte okno dialogowe Drukuj. Aby uzyskać dostęp do dodatkowych opcji drukowania w systemie Mac, naciśnij przycisk Pokaż szczegóły.

Użytkownicy wersji branżowych Vectorworks lub z dostępem do usługi Vectorworks Service Select mogą za pomocą polecenia Opublikuj wyeksportować serię plików. Zob. Publikacja wsadowa.

Zdefiniuj ustawienia drukowania, takie jak zakres stron oraz liczbę egzemplarzy. Dostępne są następujące ustawienia drukowania Vectorworks:

Platforma

Opcja

Opis

macOS

Rozdzielczość (dpi)

Określ rozdzielczość danych wyjściowych. Ten parametr dotyczy tylko geometrii Vectorworks i ewentualnie występujących obiektów PICT lub PDF, które należy poddać rasteryzacji. Rozdzielczość map bitowych, wyrenderowanych warstw projektowych i okien widoku definiowana jest w innej lokalizacji w programie (zob. poniżej, aby uzyskać więcej informacji).

Wybierz (z listy rozwijanej) jedną z predefiniowanych wartości dpi lub wprowadź wartość samodzielnie. Przeciętna drukarka ma rozdzielczość od 300 do 600 dpi. W systemie Mac domyślnie zawsze ustawione jest 300 dpi dla uzyskania optymalnych wyników.

Windows i macOS

Stopień krycia dla wyszarzonych warstw i klas

Wprowadź krycie, które będzie miało zastosowanie do warstw i klas wyświetlanych na rysunku w trybie Wyszarzony.

Windows

Specjalne przetwarzanie przezroczystych, kolorowych bitmap

Jeśli w Preferencjach Vectorworks w systemie Windows opcja Zastosuj GDI+ jest wyłączona, niektóre drukarki (m.in. postscriptowe) nie obsługują przezroczystych kolorów w przypadku obrazów rastrowych. Może mieć to wpływ na bitmapy i obiekty PICT bez zdefiniowanego stylu wypełnienia (opcja Brak). Zaznacz tę opcję, aby zastosować bardziej szczegółową (lecz powolniejszą) metodę wydruku, zapewniając tym samym prawidłowy wydruk przezroczystych kolorów.

Windows i macOS

Drukuj tylko bieżący widok (Windows) / Bieżący widok (Mac)

Zaznacz tę opcję, aby wydrukować widok aktualnie wyświetlany w oknie pliku. Skala zostanie odpowiednio dostosowana, aby dopasować widok do strony.

Windows i macOS

Drukuj wzory w rozdzielczości ekranowej

Zaznacz tę opcję, aby wydrukować wypełnienie wzorem w rozmiarze zbliżonym do wypełnienia widocznego na ekranie przy współczynniku powiększenia 100%.

Odznacz tę opcję, aby drukować w rozdzielczości drukarki. Uwaga: Zazwyczaj rozdzielczość jest większa, przez co drukowane wzory są dużo mniejsze. Ta metoda wydruku działa o wiele szybciej w systemie Windows, gdy wyłączysz opcję Zastosuj GDI+ i nie użyjesz drukarki postscriptowej.

Windows

Rasteryzacja pliku

Zaznacz tę opcję, aby rysunek wydrukować jako mapę bitową. Dzięki temu unikniesz takich problemów jak: brak wystarczającej pamięci, przezroczystość warstw itd.

Windows i macOS

Przed wydrukiem uaktualnij wszystkie widoczne okna widoku

Przed wydrukiem upewnij się, czy wszystkie widoczne okna widoku zostały zaktualizowane. Dzięki tej opcji możesz mieć pewność, że dokument używa najbardziej aktualnych okien widoku. Ta opcja jest domyślnie zaznaczona.

Windows i macOS

Przed wydrukiem uaktualnij wszystkie obiekty parametryczne

Zaznacz tę opcję, aby przed wydrukiem automatycznie zaktualizować wszystkie obiekty parametryczne (takie jak ramki rysunkowe).. Podczas publikacji (gdy aktywowano opcje Drukarka, PDF lub Obraz), wszystkie ramki rysunkowe z automatycznym formatem dla daty druku będą wyświetlać bieżącą datę.

Windows i macOS

Przed wydrukiem uaktualnij wszystkie arkusze kalkulacyjne

Zaznacz tę opcję, aby przed wydrukiem zaktualizować wszystkie arkusze kalkulacyjne.

Jeśli opcja Rasteryzacja pliku (b. powolna) jest zaznaczona, wskaż na ekranie stronę, od której ma się rozpocząć wydruk.

Wskazówka: Jakość pierwszej wydrukowanej strony zależy od ustawień sterownika drukarki oraz ustawień strony, a niekiedy także od automatycznej orientacji strony (funkcje oszczędzania papieru). Program nie jest w stanie tego przewidzieć. Gdy wskażesz nieprawidłowy margines, drukowanie niektórych części rysunku może się nie udać w przypadku niewystarczającej pamięci.

Pamiętaj, że metoda wydruku Rasteryzacja pliku (b. powolna) jest znacznie powolniejsza niż inne metody wydruku.

Definiowanie rozdzielczości wydruku

Rozdzielczość, w której drukowane są obiekty Vectorworks, kontrolowana jest za pomocą różnych ustawień, w zależności od typu obiektu i ustawień GDI+.

Rozdzielczość wyrenderowanego okna widoku w wersji rastrowej definiuje się za pomocą opcji Dpi renderowania grafiki rastrowej zastosowanej do zawierającego go arkusza prezentacji (ta opcja nie wpływa ani na geometrię wektorową, ani mapy bitowe znajdujące się w oknie widoku). Zob. Właściwości arkuszy prezentacji.

Rozdzielczość wyrenderowanej warstwy projektowej w wersji rastrowej definiuje się za pomocą opcji Renderowanie grafiki rastrowej w warstwie projektowej w zakładce Rozdzielczość w Preferencjach dokumentu. Zob. Preferencje dokumentu: karta Rozdzielczość.

Rozdzielczość geometrii Vectorworks definiuje się za pomocą rozdzielczości wybranej w oknie dialogowym Drukarka.

Rozdzielczość obiektów PDF w wersji rastrowej definiuje się za pomocą rozdzielczości wybranej w oknie dialogowym Drukarka. Jeśli w systemie Windows opcja Zastosuj GDI+ jest wyłączona, obiekty PDF nie są rasteryzowane.

Obszar wydruku